Kat Mekatronik, SAP SNP ile Maliyetlerini Düşürdü

Kat Mekatronik, SAP SNP ile Maliyetlerini Düşürdü

1955’ten bu yana faaliyet gösteren ve telekomünikasyon, otomotiv ve IT sektörlerine yönelik yazılım ve donanım uygulamalarının keşif, tasarım, geliştirme ve üretimi alanlarında dünyada öncü firmalar arasında yer alan Kat Mekatronik, Improva danışmanlığında SAP SNP (Supply Network Planning) çözümünü devreye aldı.

Yurt içi ve yurt dışı depolarda stok maliyetlerini azaltarak optimum düzeyde stok tutulmasını hedefleyen Kat Mekatronik, ayrıca işçilik (vardiya planlaması) ve makine kaynaklarının da etkin bir şekilde kullanılması için SAP SNP projesine başladı. Diğer taraftan, planlamada harcanan operasyonel sürenin azaltılması ve satış̧, üretim ve lojistik planlarının tek bir çatı altında birleştirilmesiyle departmanlar arası entegrasyonun sağlanması amaçlandı.

Kaynak kullanımlarını etkinleştirerek maliyetleri düşürme hedefi ile başlayan SAP SNP projesinde, Improva danışmanlığında üç üretim yeri, beş̧ depo ve tüm tedarikçi lokasyonlarının dahil edildiği tedarik ağının optimizasyonu gerçekleştirildi.

Bu sayede Kat Mekatronik yurt dışı depolarda stok optimizasyonu elde etti. Ayrıca üretim kaynaklarının etkin kullanılması, enjeksiyon makinelerinde kalıp optimizasyonu, orta ve uzun vadede etkin işçilik ve vardiya planlaması gibi avantajlar da sağlandı. Proje sonucunda şirketin stok maliyetleri düşerken, üretim kaynaklarında yaşanan planlı ve plansız duruşların da
üretim planına dahil edilmesi sayesinde, bakım ve planlama departmanlarının entegre bir şekilde çalışması mümkün oldu. Operasyonel planlama süresinin azalması, yapılan plan sonuçlarının etkin şekilde raporlanması da projenin diğer faydaları olarak kaydedildi.

Kat Mekatronik yetkilileri, Improva’nın SAP projelerinde “süreç danışmanlığı” konusunda gösterdiği hassasiyet ve analiz yeteneğiyle, talepleri yerine getirmenin ötesinde, her talebin birden fazla yönüyle irdelenmesini ve doğru seçenekte mutabık kalınmasını sağladığını vurguladı.