Title Image

S/4HANA

Yeni Nesil İş Uygulamaları Platformu: S/4HANA

 

SAP’nin “sadeleşme” vizyonu yeni nesil iş uygulamaları platformu S/4HANA ile hayat buldu. İş süreçlerini ve veri modellerini basitleştirip hızlandıran S/4HANA HTML5 tabanlı SAP Fiori arayüzüyle cihaz bağımsız her platformdan kullanıcılara ulaşarak dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarına en yalın çözümlerle karşılık veriyor.

 

S/4HANA, bellek içi teknolojideki HANA veritabanı üzerinde çalışıyor. Bellek içi teknoloji veriyi diskler yerine ana bellekte depoladığı için veriye ulaşmak ciddi anlamda hızlanıyor ve de tüm fonksiyonlar ve raporlamalar eskiye oranla çok daha yüksek performansla kullanıcıya sunuluyor. Hızın artmasının çok önemli bir nedeni de HANA’da tablo mantığının değişerek satır yerine sütun bazlı tabloların gelmiş olması, sütun bazlı tablolarla daha çok içeriğin daha az sayıda tablo ile yönetilebilmesi ve index, geçmiş, gruplama amaçlı ayrı tablolara ihtiyaç duyulmaması nedenleriyle tablo sayılarında görülen azalma. HANA ile satır bazlı tabloların kullanıldığı SAP ECC’ye kıyasla tablo sayıları dramatik oranda düşerken tablo yapıları da farklılaşıyor. Tablolardaki niteliksel ve niceliksel bu farklılaşma hızın yanı sıra veriyi sıkıştırma ve paralel işleme konularında da kolaylık sağlıyor. OLTP ve OLAP fonksiyonlarının bir arada kullanımı ile gerçek zamanlı raporlama ve kestirimsel analitikler işlemsel verilerinin tutulduğu sistem üzerinde gerçekleştirilebilir duruma geliyor.

 

Kullanıcı Arayüzünde SAP Fiori ile Maksimum Fayda

 

Arka plandaki bu farklılık ve sadeleştirmelerin yanısıra kullanıcı ara yüzünde SAP Fiori kullanımı ile ön yüz de çok daha sade, kullanışlı ve karar-destek mekanizmalarına maksimum fayda verecek hale getiriliyor. Fiori ekranları üzerinden ECC’deki işlem kodlarına ulaşmak mümkün olduğu gibi Fiori kendi içinde her alanda binlerce hazır uygulama içeriyor. Aynı zamanda bir geliştirme platformu olan Fiori üzerinde javascript kodlama yapılarak şirketin spesifik ihtiyaçlarına uygun geliştirmeler hızlı bir şekilde yazılıp kullanıcıya sunulabiliyor. Fiori’nin en büyük artılarından biri mobil cihaz bağımsız olarak; masaüstü, tablet, telefon gibi tüm cihazlar üzerinden erişilebilir olması. Karmaşık ara yüzler Fiori ile basit ve mobil uyumlu ara yüzlere çevriliyor.

 

S/4HANA bir yandan altyapıyı ve önyüzleri dönüştürürken diğer yandan süreç içeriklerini de, değişen ihtiyaçlara en iyi cevap verecek şekilde sadeleştirerek dönüştürüyor. MRP, Malzeme Defteri, Satış Fiyatlandırması, Kullanılabilirlik Kontrolü, Kredi Yönetimi, Depo Yönetimi gibi süreçler başta olmak üzere yeni içerik ve çehreleriyle bizi karşılayan pek çok finansal ve lojistik iş sürecinden bahsetmek mümkün.

SAP S/4HANA ve İş çözümlerimiz için daha fazla bilgi edinin

Neden SAP S4/HANA?
Blog yazımızı incelediniz mi?