SAP Fiori – Sıkça Sorulan Sorular

1. SAP Fiori / SAP Screen Personas arasındaki temel fark nedir?
Fiori; kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu uygulamaların hazır bulunduğu kütüphanesinin desteğiyle, masaüstünden mobil araçlara uzanan platformlarda minimum eforla uygulanabilecek çözümler sunmaktadır. SAP Screen Personas ise; birçok GUI ekranını sürükle-bırak yöntemi ile ihtiyaca uygun hale getirmeyi hedeflemekte ve programlama bilgisi olmaksızın ekran dizaynını değiştirmeyi mümkün kılmaktadır.

2. ECC6 ve üzeri versiyonlar için piyasaya sunulan Fiori’nin daha eski versiyonlar ile de çalışabilmesi için yapılan bir çalışma mevcut mu?
Eski versiyonların bakım desteğinin sona ermesi ve uygulama uyumsuzluğu gibi birçok nedenden dolayı, böyle bir çalışma bulunmamaktadır. Fiori için minimum gereksinim SAP ECC 6.0 SPS 15 olarak belirtilmektedir.

3. Fiori uygulamaları o ine çalışabilir mi?
Mevcut uygulama yapısında böyle bir çalışma modu bulunmamaktadır. Kesin olmamakla birlikte, ilerleyen aşamalarda o ine entegrasyon imkanının bulunması söz konusudur.

4. Fiori uygulamalarında Doküman Yönetim Sistemi (Document Management System – DMS) üzerindeki ekli dosyalar görüntülenebilir mi?
Kullanılacak olan Fiori uygulaması, Doküman Yönetim Sistemi eklerini görüntülemeye imkan veriyor ise, Fiori ekranı bu ekleri görüntülemeye izin vermektedir.

5. Kullanıcının onayına yeni bir iş düştüğünde hangi yöntem ile bildirim sağlanır?
Temel olarak kullanılan iki yöntem vardır : İlk olarak; e-mail gönderimi için job kurulması ile ilgili kullanıcının mail adresine link gönderimi yapılabilir. Link kullanıcıyı doğrudan Fiori uygulamasına götürür. İkinci yöntem olarak; Fiori ana ekranının yenilenmesi ile, simgelerin üzerinde bekleyen işlem sayısının görüntülenmesi sağlanabilir.

6. Uygulama aşamasında üç katmanlı yapıya ihtiyaç var mı?
Yönetim risklerini azaltmak adına üç katmanlı yapı tüm ürünler için önerilmektedir. Bunun yanında, her firmanın ihtiyacına ve kurgusuna bağlı olarak farklı mimariler tercih edilebilir.

7. Kullanıcılar yerel ağlarının dışından güvenli bir şekilde Fiori’ye nasıl bağlanabilirler?
SAP Fiori uygulamaları, tekli oturum açma ve yetkilendirme mekanizmalarını desteklemektedir:

  • SAML 2.0 Single-Sign On
  • SAP Logon Tickets (MYSAPSS02)

8. Firmaların mevcut ABAP kaynaklarının Fiori uygulamaları üzerinde çalışabilmesi için hangi bilgiler gerekir?
Fiori uygulamaları için gerekli olan temel bilgiler; ODATA protokolü, SAPUI5 (Javascript / XML) ve web tasarımıdır. Bunlara ek olarak, HTML5, CSS, Javascript gibi konularda bilgi edinilmesi fayda sağlayabilir.

9. Fiori uygulamaları değişikliğe açık mı?
Mevcut Fiori uygulamalarının geliştirilebilmesi için birçok “enhancement point” bulunmaktadır. Her bir uygulamada hangi geliştirmelerin yapılabileceğini öğrenmek için uygulama dokümantasyonu faydalı olacaktır.

10. Fiori uygulamalarının üzerinde değişiklik yapılması mı en iyi uygulama olarak önerilmektedir, var olan uygulamanın kopyalanarak yeni versiyonda değişiklik yapılması mı?
Yapılması planlanan değişikliklerin büyüklüğüne göre iki seçenek de mümkün olmaktadır. Geliştirme noktalarının kullanılması desteklense de, yapılacak değişiklik uygulamayı büyük ölçüde etkileyecek ise, uygulamanın kopyasının alınması daha uygun bir çözüm olacaktır.

11. Fiori uygulamalarının kullanılacağı cihazların bildirilmesi ve kayıt altına alınması gerekli mi?
SAP Fiori herhangi bir HTML5 uygulaması gibi kullanılabildiğinden, cihaz kaydına gerek yoktur.

12. Fiori uygulamasında yalnızca bir SAP sistemindeki veriler mi kullanılabilir?
Birden fazla SAP sistemindeki veriler derlenerek Fiori üzerinde kullanıma açılabilir.

13. SAP kullanıcısı firmaların tümü Fiori kullanabilir mi?
Lisanslı SAP ürününe sahip tüm firmalar, ek bir lisans ücreti olmadan, gerekli sistem gereksinimlerini tamamladıktan sonra Fiori uygulamalarını kullanabilir. Platform ve cihaz esnekliği sayesinde toplam maliyet oldukça düşük olacaktır.

14. Uygulamalarda ek dosya görüntüleme performansı nasıl?
Çoğu web uygulamasından farklı olarak; görüntülenmek istenen dokümana tıklandığında yeni bir ekran üzerinde değil, işlem yapılan Fiori uygulamasının içerisinde görüntü dosyası açılmaktadır. Ek penceresi kapatıldığında orjinal ekrana geri dönüş yapılır. Böylece daha hızlı ekran geçişleri elde edilmektedir.

Haberi paylaşın:
Facebook
Twitter
Email
Print
Haber Listemize Katılın
Firmamız ve sektörümüzdeki haberlerden ilk sizin haberiniz olsun.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar