SAP Nedir ?

SAP Nedir ?

SAP 1972’den bu yana şirketlere yazılım hizmeti veren Avrupa’nın en büyük yazılım firmasıdır. Almanya’da 5 eski IBM çalışanı tarafından kurulan SAP’nin orjinal adı “Systeme, Anwendungen, Produkte” olarak geçerken bu ad Türkçe’ye “Sistemler Uygulamalar ve Ürünler” olarak uyarlanabilir.

 

SAP geniş bir uygulamalar ağını entegre ve bütünleşik bir yapı üzerinden müşterilerine sunmak üzere çıktığı yolda çözüm ailesindeki uygulamaları her geçen gün geliştirerek ve yeni uygulamaları bünyesine katarak büyüme ivmesini sürdürmeye devam etmektedir. SAP günümüzde IBM ve Microsoft gibi yazılım firmaları da dahil olmak üzere pek çok lider firma tarafından, iş süreçlerini yönetmek üzere kullanılan bir teknoloji devi konumuna yükselmiştir.

 

Sayılarla ifade etmek gerekirse SAP 250.000’den fazla firma ve 500 milyondan fazla insana ulaşmakta ve dünya üzerindeki toplam Gayri Safi Milli Hasıla’nın %75’i SAP üzerinden geçmektedir. 120’den fazla ülkede toplam 17.6 milyar ciroya sahip olan SAP, 64.000’den fazla çalışanı istihdam eder. SAP ARGE’ye verdiği önemle de adından söz ettirmektedir. SAP yıllık cirosunun %14’ünü ARGE faaliyetlerine yatırır, yeni teknolojiler ve ürünlerin geliştirilmesi için 17.000’den fazla ARGE çalışanı görev alır.

 

SAP Almanya’daki en değerli, dünyadaki 22. en değerli marka olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ise SAP %41’lik pay ile kurumsal uygulama yazılımları pazar lideri konumunda karşımıza çıkar. Türkiye’de 1.000’den fazla SAP kullanan firma ve 45.000’i aşkın SAP kullanıcısı bulunmaktadır.

 

SAP’nin yazılımları Uygulamalar, İş Analitiği, Mobilite, Bulut, Veri tabanı / Teknoloji olmak üzere beş grup altında toplanmaktadır. Uygulamalar ile tüm iş süreçleri tek ve entegre bir platformda yürütülme şansı bulurken İş Analitiği çözümleri ile gerçek zamanlı işbirliği ve karar verme sağlanır. Mobilite çözümleri çalışanlar nerede ve hangi cihaz üzerinde çalışırlarsa çalışsınlar onlara çözüm getirmeyi hedeflerken Bulut çözümleri ile bilişim odağı alt yapıdan yaratıcı hizmet ve işbirliklerine dönüşür. Veri tabanı / Teknoloji ailesinde yer alan Hana mimarisi ise süreçleri 1000x daha hızlı yönetmeyi ve yapıyı sadeleştirmeyi sağlar.

 

SAP 40 seneyi aşkın sürede birçok değişik ölçekte firmada edindiği yerel ve uluslararası tecrübe, tüm sektörlerdeki firmalar için hazır denenmiş senaryo seçenekleri (best practices), sunduğu güncellik ve destek garantisi ve de teknolojiye yaptığı yatırımlar nedeniyle Türkiye’de ve dünyada tercih edilmeye devam etmektedir.

Yorumsuz

Post a Comment