SAP Forum Dergisinde Çelik Motor SAP SPP (Yedek Parça Planlama) Projemizle Yer Aldık.

SAP Forum Dergisinde Çelik Motor SAP SPP (Yedek Parça Planlama) Projemizle Yer Aldık.

Türk otomotiv sektörünün ve Anadolu Grubu’nun en köklü şirketlerinden biri olan Çelik Motor, geçen sene başlatmış olduğu stok yönetimi süreçlerinin iyileştirilmesi projesi kapsamında planlama alt süreçlerinin yönetimi ve takibi için bir yazılım arayışına girdi. Yaklaşık 10 yıldır SAP ERP kullanıcısı olan Çelik Motor bu arayışı sonucunda yola IMPROVA danışmanlığında SAP SPP on HANA (Service Parts Planning) ürünü ile devam etme kararı aldı. Çelik Motor, IMPROVA uzman ekibi ile beraber 1 Şubat 2017 tarihinden bu yana proje çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle SAP ERP sistemi ile yüzde 100 entegre çalışabilen; farklı ihtiyaç grafiklerine sahip, çok yüksek çeşitlilikteki yedek parça ihtiyaçlarını, tutarlı ve hızlı bir biçimde planlayabilen; esnek modellenebilir yapısı ile yedek parçaların doğru miktarda, doğru adrese, doğru zamanda tedarik edilmesini ve doğru stokun doğru lokasyonda tutulmasını sağlayabilen SAP SPP ürünü ile Çelik Motor yedek parça satış, stok ve tedarik planlama süreçlerini iyileştirecek. Çelik Motor ayrıca SAP HANA platformunun sunduğu güç ve hızı kullanarak, eş zamanlı ulaşılabilen gerçek verinin temelinde, ileri düzey analitik ve görsel raporlama araçları sayesinde etkin ve verimli bir stok yönetim metodolojisine geçilmesini hedefliyor.

Temmuz 2017’de canlıya geçmesi planlanan projeden beklentiler şöyle sıralanıyor:

  •  Yedek parçaları ileriye dönük satış tahminlerini yaparken parçaları, yaşam süresi döngülerine,kategorilerine ve kullanım alanlarına göre ayrıştırarak farklı istatistiksel tahmin modellerine oturtup, daha gerçekçi ve doğru satış tahminleri hesaplamak.
  • Kurulan bu tahmin model altyapısı ile sistemi, tüm parça tiplerinin tahminleme ihtiyaçlarına cevap verebilen otomatik bir yapı haline dönüştürmek ve böylece planlamacıların üzerindeki birçok iş yükünü alarak zamanlarını daha efektif halde kullanmalarını sağlamak.
  • Daha doğru stok hedefleri koyarak atıl stok miktarını en aza indirmek, böylece stok maliyetlerini azaltmak.
  • Servis seviyelerini yükselterek, müşteri taleplerini zamanında karşılama oranlarını iyileştirmek.
  • Farklı planlama senaryoları oluşturarak what-if analizleri yapmak ve içinde bulunulan duruma göre en doğru senaryoyu seçerek ilerlemek.
  • Sistemin sunduğu ileri analitik görsel raporlama altyapısı sayesinde operasyonel ve taktiksel düzeyde yapılan tüm stok yönetim faaliyetlerinde planlamacılara verimli bir karar destek sistemi sunmak.