Title Image

Nakliye Yönetimi – TM

Nakliye Yönetimi – TM

 

Bu SAP çözümü size nasıl yardımcı olabilir?

 

SAP Transportation Management (SAP TM) bir lokasyondan diğerine, ürünlerin fiziksel ulaşımı ile ilgili bütün faaliyerlerde sizi destekler. SAP TM kullandığınızda aşağıdaki aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

 • Sipariş partileri için nakliye siparişleri yaratılır.
 • Transfer siparişleri ve teslimatlar ERP sisteminde oluşturulur.
 • Navlun rezarvasyonları oluşturulur.
 • Nakliye planlanır ve taşıyıcı firma seçilir.
 • Nakliye hizmetleri ihalesi yapılabilir
 • Sevkiyat ve nakliye izlenebilir.
 • Sipariş veren taraf ve nakliye şirketi için nakliye masrafları hesaplanır
 • Dış ticaret ve tehlikeli madde düzenlemeleri içerir

 

SAP TM kullanıldığında ilgili kısıtlamaları yerine getiren (örneğin; hizmet düzeyi, maliyet ve kaynak kullanılabilirliği) etkin bir ulaşım planı oluşturabilir ve izleyebilirsiniz. Maliyeti sabit tutabilmek ve kaynakları optimize edebilmek için seçenekleri belirleyebilirsiniz. Orjinal taşıma planından doğacak sapmalar için çözüm bulabilir ve sevkiyat işlemleri için önlem alabilirsiniz.

 

Bu SAP çözümü size neler sunar?

Nakliye İhtiyaç Yönetimi (Transportation Requirements Management)

 

SAP TM, planlama amaçları için erken görünürlük sağlayarak ön ödemeli satış ve peşin satış işlemleri ile taşımacılık siparişi işlemlerini entegre eden,  birbirine bağlı gereksinimlerin yönetim sürecini destekler. Kaynağı ne olursa olsun elle veya elektronik ortamda teslim alınmış gereksinimleri yönetebilirsiniz. Paydaşlar sipariş bazlı veya teslimat bazlı gereksinimleri teslim alabilir ve oluşturabilirler. Bu merkezileşme katma değerli faaliyetlere odaklanma sağlayarak,gereksiz görevleri azaltır.

Yük Planlama ve Optimizasyon

 

(Navlun maliyetleri ve kısıtlamaları dengelemek için optimizasyon teknikleri)

SAP TM ile, uygulanabilir sınırlamalar ve kısıtlamalar,maliyetler ve cezalar göz önüne alındığında mal sevkiyatlarını planlayabilir, pekiştirebilir ve optimize edebilirsiniz.Tek bir ortamda tüm yöntemlerin genelinde yerel ve uluslararası gönderileri planlayabilirsiniz – hem gelen hem giden gönderiler.Uluslararası adres optimizasyonu yapar ve tehlikeli madde gereksinimlerini yönetir. Optimize edilmiş planlama  beklenen müşteri hizmeti  seviyelerini korurken harcamayı azaltmaya yardımcı olur.

Navlun İhalesi

 

(Navlun ihalesi için otomatik bir ortamın oluşturulması)

TM  modülü bir veya birden çok nakliye şirketi için iş kuralları odaklı süreçleri otomatik kullanarak navlun siparişleri için ihale oluşturabilir.Nakliye şirketlerinden navlun için ihale teklifleri talep eder.Nakliye şirketi bilgilerinden yararlanarak taşınacak ürünler için en uygun nakliye şirketi atamasını yapar. Bu otomasyon işletme maliyetlerini azaltır ve operasyonel performansını artırmaya yardımcı olur.

Nakliye şirketi rezervasyonları

 

(İşbirliği ortamı ile nakliye şirketi rezervasyonlarını otomatikleştirmek)

SAP nakliye şirketleri rezervasyon çözümleri ile yurtiçi veya yurtdışı gönderiler için okyanus ve hava kapasitesini işbirliği çerçevesinde rezerve edebilir. Sonradan planlama rezervasyonu ya da ön rezervasyon opsiyonu ile  rezervasyon kapasitesi belirlenebilir. rezervasyon onayları ve nakliye talimatları dinamik sipariş durumuna göre değişebilir. işbirlikçi nakliye şirketleri rezervasyon yetenekleri sayesinde, daha iyi koordine edilmiş taşıma, müşteri hizmet düzeylerini ve düşük maliyetlerle artırabilir.

Navlun siparişi sevkiyatı ve hesaplaşma

 

SAP TM ile müşteriler ve nakliye şirketleri ile ilgili Navlun hesaplama anlaşmalarını yönetebilirsiniz. Kapsamlı navlun maliyeti yetenekleri, navlun anlaşmaları yanı sıra tarifeler ve ücretleri yönetimini desteklemektedir. Bu yetenekler navlun denetimi için nakliye şirketleri ödemeleri, müşteri faturaları,

Nakliye Yönetimi ve İzleme

 

Nakliye planlamaları, nakliye operasyonları için kritik öneme sahiptir. Bu aktivitelerin anahtarı nakliye şirketleri, sevkiyat, ve nakliye masrafları bağlantılarını yönetmek ve dökümantasyon akışını sağlamak, çıktılar oluşturmak ve raporlamaktır. Depo entegrasyonu, uluslararası gümrük işlemlerinin daha hızlı, daha dinamik ve duyarlı bir şekilde yürümesini sağlar.

Niçin SAP Transportation Management?

 

Çünkü önemli ölçüde ulaşım karmaşıklığını azaltır ve iş birminiz ve lojistik işlemleriniz uçtan uca entegredir. SAP TM ile yapabilecekleriniz :

 • Son teknolojileri kullanarak sizin sevkiyat yönetim işlemlerinizi modernize eder
 • Müşteri ihtiyaçlarına göre ulaşım planlarını etkin ve uyumlu maliyet ile karşılar.
 • Alınan, gönderilen, yurt içi ve yurt dışı bütün sevkiyatlar optimize ve konsolide yapılabilir.
 • Stratejik satınalma ve satış nakliyeleri merkezi olarak yönetilir.
 • Müşteri hizmet seviyesini ve teslimat süresini ayarlamak nakliye taşımacılığını geliştirir.
 • Geniş hacimli nakliye ve lojistik dataları için en gelişmiş analiz ve planlamayı yapar.

Neden IMPROVA?

 

 • IMPROVA, SAP Tedarik Zinciri Planlama ve Yürütme uygulamaları alanında yaptığı projelerin tamamını başarı hikayesine dönüştürmeyi başarmış uzman danışmanlık şirketidir.
 • Tedarik Zinciri Planlama projeleri yanında süreçlerinizin iyileştirilmesi, süreçler arası kopuklukların tespit edilmesi gibi süreç danışmanlığı hizmetlerinde de IMPROVA’nın tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.
 • IMPROVA, SAP’nin bu alanda çıkarttığı yeni ürünler üzerinde büyük AR-GE yatırımları yaparak sektördeki yeniliklere öncülük eder.

Nakliye Yönetimi çözümlerimiz için daha fazla bilgi edinin